Blind Faith - Blind Faith, 1969;
30 lipca 2024, 22:55
Blind Faith - debiutancki i jedyny album studyjny brytyjskiej psychodelicznej supergrupy, Blind Faith, powstałej w 1968 roku w wyniku rozpadu formacji Cream, której członkowie, Eric Clapton i Ginger Baker (początkowo zamierzali nagrać wydawnictwo studyjne w duecie lub jako trio), nawiązali współpracę ze Steve'em Winwoodem (muzykiem będącego w tamtym czasie w głębokim kryzysie zespołu Traffic) oraz Ric'iem Grechem (muzykiem, który dla Blind Faith porzucił swoją macierzystą formację, Family, w środku trasy koncertowej!).
Materiał do albumu powstawał w Morgan Studios i Olympic Studios w pierwszych miesiącach 1969 roku w ogromnym pośpiechu, co było spowodowane nadchodzącą trasą koncertową - począwszy od czerwca 1969 roku od krótkiego europejskiego tournée, po występ w Madison Square Garden w Nowym Jorku 12 lipca 1969 roku, rozpoczynający tournée amerykańskie. Szybkie tempo prac nad wydawnictwem było również przyczyną dosyć skromnej ilości autorskiego materiału zaprezentowanego na albumie, który ukazał się w lipcu 1969 roku.
Wywanictwo otwiera osadzony w klimacie twórczości zespołu Cream, 9-minutowy utwór Had to Cry Today, utrzymany w stylu mocno hippisowskiego blues rocka.
Nieco bardziej folkowy wymiar prezentuje z kolei kompozycja Can't Find My Way Home w duchu twórczości formacji Traffic. Z kolei piosenka Well All Right z repertuaru Buddy'ego Holly'ego zaprezentowana jest w aliansie funkowego country-bluesa. Numer uzupełniony jest o instrumentalne, funkowo-jazzowe interlude.
Presence of the Lord o wymiarze religijnym oraz Sea of Joy są utworami o charakterystyce soulowej - pierwszy z dominującą rolą elektrycznego pianina w warstwie muzycznej, drugi zaś jest psychodelicznie organowy, z folkowymi wpływami twórczości zespołu Traffic; zwraca tu szczególnie uwagę długa partia skrzypcowa.
Album zamyka rozbudowana do ponad 15 minut suita Do What You Like, z indywidualną partią instrumentalną każdego z muzyków formacji Blind Faith. Kompozycja rozpoczyna się od funkowo-jazzowej części wokalnej, przechodząc w partię wibrujących psychodelą klawiszy w wykonaniu Steve'a Winwooda, przez partie gitarowe w stylu Jimmy'ego Hendrixa w wykonaniu Erica Claptona, funkowy trans gitary basowej wwykonaniu Rica Grecha, po niezwykle dynamiczne, imitujące afrykańskie, plemienne bębny uderzenia sekcji perkusyjnej w wykonaniu Gingera Bakera, by w finale utworu znów powrócić do funkowo-jazzowej formy piosenkowej. Kompozycję wieńczy psychodeliczne, eksperymentalne interlude z efektami reverse (wstecznie odtworzonymi taśmami), zapowiadające erę nurtu krautrocka i muzyki elektronicznej mającej nadejść w dekadzie lat 70.
Wydawnictwo wywołało ogromne kontrowersje pozamuzyczne związane z szatą graficzną jego okładki, przedstawiającej nagą 11-latkę trzymającą model samolotu o fallicznym kształcie (pierwotnie na okładce miała znaleźć się 14-letnia siostra modelki). Zdjęcie w zamyśle miało przedstawiać połączenie niewinności z brutalną techniką. Autorem fotografii był Bob Seidemann, który zdobył zgodę rodziców dziewczynki, której - w zamian za pozowanie - kupił (za pośrednictwem Roberta Stigwooda) wymarzonego przez nią kucyka wartości 40 funtów. Zdjęcie autor zatytułował ,,Blind Faith". Od tego tytułu nazwę zapożyczył potem zespół. Naturalnie w obrzydliwie ,,moralistycznym" USA okładka wywołała skandal i została zakazana. Amerykańskie wydanie albumu zawierało fotografię formacji na froncie okładki.
Mimo wielu kontrowersji wokół wydawnictwa Blind Faith i szybkiego rozpadu zespołu, album stał się numerem jeden na listach w Wlk. Brytanii i USA, i do dziś jest jednym z najbardziej kultowych i wpływowych wydawnictw studyjnych na świecie.
Tracklista:
1. Had to Cry Today - 8:49
2. Can't Find My Way Home - 3:17
3. Well All Right - 4:28
4. Presence of the Lord - 4:56
5. Sea of Joy - 5:22
6. Do What You Like - 15:20
Personel:
Eric Clapton – gitara
Steve Winwood – wokal, organy elektryczne, pianino elektryczne, gitara, gitara basowa
Ric Grech – gitara basowa, skrzypce
Ginger Baker – perkusja, instrumenty perkusyjne
Written by, © copyright August 2017 by Genesis GM.
Dodaj komentarz